As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.  Teams listed met the criteria outlined on the nomination form.

Academic All-State Team WinnersCoach
Adams Central High SchoolJessica Disinger
Alexandria High SchoolMatt DeVault
Bellmont High SchoolHilary Shifferly
Benton Central High SchoolJim Pilarski
Bishop Dwenger High SchoolAubrey Lohser
Bishop Luers High SchoolAshley Calderon
Bishop Noll High SchoolAdam Baez
Blackhawk Christian SchoolPamela Rees-Evans
Bloomfield High SchoolMike Canty
Bloomington North High School Barb Mills
Brebeuf Jesuit Preparatory SchoolBrent Claymon
Brownsburg High School Spencer Fields
Castle High SchoolAli Johnson
Center Grove High SchoolDebby Burton
Chesterton High SchoolTom Bour
Columbus North High SchoolKendal Hammel
Concord High schoolTodd Denton
Covenant Christian High SchoolSean Bird
DeKalb High SchoolTodd Hartsough
Delphi Community High SchoolEmily Crowel
Delta High SchoolTim Cleland
East Central High SchoolScott Kluener
East Noble High SchoolAaron Edwards
Eastern High SchoolPat Rice
Evansville Central High SchoolCory Sills
Evansville Mater Dei High SchoolChristine Clements
Fairfield High SchoolMike Filbrun
Forest Park High SchoolAmie Uebelhor
Fountain Central High SchoolDavid Kight
Franklin Central High SchoolParveen Kumar
Franklin County High SchoolKatrina Huerkamp
FW Concordia High SchoolSteve Beier
FW Leo High SchoolJoe Copeland
Gibson Southern High SchoolMatt Grabbe
Goshen High SchoolLara Perry
Greencastle High SchoolAnnette Munoz
Greensburg High SchoolJune Rigney
Guerin Catholic High SchoolBecky Ragsdale
Hamilton Heights High SchoolWayne Rupe
Hamilton Southeastern High SchoolDoug Gernert
Herron High SchoolAkaash Arora
Homestead High SchoolMichael Hower
Indian Creek High SchoolMike Perry
Indian Creek High SchoolMike Perry
Jasper High SchoolScott Yarbrough
Jennings County High SchoolDeron Brown
Lawrenceburg High SchoolAlisa McMullen
Lebanon High SchoolJoe LePage
Loogootee High SchoolMike Tippery
Madison High SchoolDevon Sharpe
Marion High SchoolDoug Porter
Mississinewa High SchoolCaroline Cassidy
Mooresville High SchoolMike Teders
Muncie Central High SchoolDon Wafer
Munster High SchoolCarl Davis
New Albany High SchoolMatthew Briscoe
New Palestine High SchoolJean Graham
New Prairie High SchoolJoel Hostetler
North Central High SchoolDan Brunette
Northeastern High SchoolBrandy Sheckles
Northridge High SchoolAustin Christner
Northwestern High SchoolKathie Layden
NorthWood High SchoolTiffiny Schwartz
Norwell High SchoolHolly Kimball
Our Lady of Providence Scott Gurgol
Oldenburg AcademyMark Wilder
Paoli High SchoolTyla Whitfield
Park Tudor SchoolAndrea Calvert Sanders
Pendleton Heights High SchoolRoyce Hammel
Penn High SchoolEric Bowers
Perry Meridian High SchoolDaniel Schoch
Peru High SchoolMichael Saine
Pike High SchoolJoshua Villafuerte
Plainfield High SchoolKeith Bradley
Plymouth High SchoolBrad Haeck
Prairie Heights High SchoolEric Culler
Princeton High SchoolMatt Moade
Randolph Southern High SchoolKyle Good
Rushville High SchoolDaniel Riddell
SB Clay High SchoolAngie Bitner
Scottsburg High SchoolRon Slaton
Seymour High SchoolSharon Wood
Silver Creek High SchoolBen Ahlbrand
South Knox High SchoolRyan Hayden
Southridge High SchoolPaul Kinker
Southwestern High SchoolClaire Cherry
Speedway High SchoolChris Pyle
Sullivan High SchoolWesley Kirk
Tell City High SchoolNick Weyer
Triton Central High SchoolAustin Hall
Twin Lakes High SchoolAnissa Need
Vincennes Lincoln High SchoolBryce Crane
Waldron High SchoolChelsea Platt
Warsaw Community High SchoolStacy Lind
Washington Catholic High SchoolSamuel Mattingly
Washington High SchoolBrian Hancock
Wawasee High SchoolAmanda Hare
Western Boone High SchoolColin Haney
Western High SchoolJudson Quinn
Wheeler High SchoolMichael Rosta
Whiteland High SchoolMichael Gillespie
Whiting High SchoolArthur Young
Zionsville High SchoolAlex Wittenbaum